Počítače běží stovky hodin zbytečně, firmy a školy mohou ušetřit tisíce

Vyšlo 18 dubna 2011 - Roman Kučera

Zaměstnanci nechávají počítač ve firmě zapnutý i mimo pracovní dobu, a to v průměru 120 hodin měsíčně. Podle průzkum společnosti SODATSW tak tuzemské podniky zbytečně platí za elektrickou energii téměř 60 korun měsíčně za jedinou pracovní stanici. Instituce se sto počítači mohou správným vypínáním ušetřit dokonce 70 tisíc korun ročně.

Společnost SODATSW provedla šetření u dvou tisíc českých firem z SMB sektoru, které se zabývalo efektivitou využívání výpočetní techniky v podnicích. Průzkum ukázal, že zaměstnanci po skončení pracovní doby často zapomínají vypínat počítače, čímž významně zvyšují spotřebu elektrické energie a poškozují tak životní prostředí. Jediný počítač je ve firmě zbytečně spuštěn průměrně 120 hodin měsíčně. Přitom podnik, který vlastní sto počítačů, může správným vypínáním snížit náklady na elektrickou energii o 5 760 Kč za měsíc, pokud je spotřeba jedné pracovní stanice 120 W a cena 4 Kč za kWh.
Tuzemské podniky zatím neovládají nástroje pro zefektivnění chodu svých kanceláří. Když chtějí ušetřit, nejčastěji sáhnou k personálním změnám. Přitom snížit náklady je možné prostřednictvím auditu používání firemních počítačů,“ sdělil Martin Hanzal, výkonný ředitel společnosti SODATSW, která vyvíjí řešení pro monitoring využívání výpočetní techniky. „Audit odhalí nejen zbytečně vynakládané peníze do elektrické energie, ale také za nákup nevyužívaného IT vybavení nebo nadbytečně tištěné dokumenty, čímž sníží zátěž životního prostředí,“ dodal Hanzal.

Přemýšlet o spotřebě počítačů se vyplatí

Podnikům přináší vysoké náklady i spotřeba elektrické energie u vypnuté výpočetní techniky. Podle statistik Střediska pro efektivní využívání energie spotřebuje zapnutý počítač 100 W až 120 W, pracovní stanice ve vypnutém stavu má spotřebu mezi 2,5 W a 15 W, závisí to na stáří a kvalitě IT vybavení. Spotřeba elektrické energie je tedy vysoká i ve stand-by režimu a počítače tak produkují množství emisí škodlivých látek a záření.
Firmy by se měly systémově věnovat otázkám spotřeby energie a realizovat konkrétní úsporná opatření. Konkrétním řešením je například využití rychlého přechodu do úsporného režimu, odpojování počítačů ze sítě nebo nákup IT vybavení s ohledem na spotřebu energie,“ upozornil Petr Kučera z Ministerstva životního prostředí. „Často se setkáváme s názory lidí, že vypnuté počítače mají nulovou spotřebu energie, což je samozřejmě omyl. Kromě poctivého vypínání počítačů lze dosáhnout významných úspor samozřejmě také šetrnými adaptéry. Například u notebooků, které firmy používají stále častěji, lze ušetřit až 85% energie ve stand-by režimu,“ doplnil Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ, která se zabývá dovozem šetrných adaptérů do České republiky.

Archiv